среда, 28 декабря 2011 г.


კრიტერიუმები
შესწავლილი ასოების გამოცნობა
ვერ ახერხებს ასოების ამოცნობას.
ვერ გამოყოფს სიტყვის თავ ასოსს,ცდილობს მაგრამ ვერ ანსხვავებს შესწავლილ ასოებს.
შეუძლია შესწავლილი ასოების ამოცნობა.შესასწავ-
ლილის გამოცნობა.
საშინაო დავალება
არ ასრულებს დავალებას
წერს ოღონდ ბადის დაუცველად.
წერს დამოუკიდებლად და სუფთად.
ტექსტის კითხვა
არ შეუძლია ტექსტის წაკითხვა.ასობგერებად დაშლილი სიტყვების გამთლიანება.
ასო ასო კითხულობს ტექსტს.არ აქცევს ყურადღებასწერტილს.
კითხულობს მარცვლებით და შეგნებულად იგებს წაკითხულს.

გაკვეთილის გეგმა



გაკვეთილის თემა
ასო-ბგერა ,,’’- გაცნობა
სწავლების საფეხური
დაწყებითი I- კლასი.
მოსწავლეთა პროფილი
2 მოსწავლე. კლასში არ არის შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე მოსწავლე.
გაკვეთილის მნიშვნელობა
შეისწავლონ ასო-ბგერა. შეძლონ მისი წერა.
მიზანი
მოსწავლემ შეძლოს ,,’’ ასოზე დაწყებული სიტყვის დასახელება სიტყვაში ასობგერის გამოცნობა
სასწავლო მასალა
სახელმძღვანელო კომპიუტერი, ცარცი დაფა მოძრავი ანბანი. თვალსაჩინო.
მსვლელობა
გამოწვევა.(5წთ)
 აქტივობაI : ვეკითხები მოსწავლეებს როცა რაიმის თქმა გვინდა როგორ ვიქცევით?(ხელს ვწევთ) სურათის აღწერა.(5წთ)
აქტივობაII : ვუკითხავ მოთხრობას ,,თათია და კრუხი’’.(5წთ)
აქტივობაIII : ,,’’-ზე დაწყებული სიტყვების დასახელება.
 ,,’’- შემცველი სიტყვის დასახელება.(3წთ)
აქთივობა4 : თამაში: დათვის სადგომი არის ბუნაგი, ბელი-სორო, ციყვის- ფუღურო, საქონლის-ბოსელი, ცხვრის-ფარეხი, ღორის-საღორე, ქათმის- საქათმე, თაგვის-სორო.
,,თითი’’ დამარცვლა, ბგერებად დაყოფა. ტექსტის წაკითხვა. უცნობი სიტყვების განმარტება. ,,თითა’’ ,,თათი’’.  თითა ყურძენს ჰქვია არის ქარავანსავით შაქარივით ტკბილი და თათივით გრძელი.(5წთ)
გამოცანები : ვერ დაეწევით თუმცაღა
                      იგი უფეხო გახლავს
                      ფრთები აქვ არ დაფრენს
                      და ვერც ხმელეთზენახავთ
                                             (თევზი) .
 აბა ვინვარ შენ თუ გაიგებ ხუთი თითი მაქვს ვერას ავიღებ (ხელთათმანი).(5წთ)
ენის გასატეხი ვარჯიში: ,,თეთრი თხა გავათხათეთრე
,, თეთრი თრითრინა თეთრ თრთვილზე თრთოდა’’
,,თამთა თეთრ თათარს თქაფთქაფით ჭამდა’’.(2წთ)
გაკვეთილის გამთლიანება (5წთ)