среда, 28 декабря 2011 г.

გაკვეთილის გეგმა


გაკვეთილის თემა ასო-ბგერა ,,თ’’-ს გაცნობა
სწავლების საფეხური დაწყებითი I- კლასი.
მოსწავლეთა პროფილი 2 მოსწავლე. კლასში არ არის შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე მოსწავლე.
გაკვეთილის მნიშვნელობა შეისწავლონ თ ასო-ბგერა. შეძლონ მისი წერა.
მიზანი მოსწავლემ შეძლოს ,,თ’’ ასოზე დაწყებული სიტყვის დასახელება სიტყვაში თ ასობგერის გამოცნობა
სასწავლო მასალა სახელმძღვანელო კომპიუტერი, ცარცი დაფა მოძრავი ანბანი. თვალსაჩინო.
მსვლელობა გამოწვევა.(5წთ)
 აქტივობაI : ვეკითხები მოსწავლეებს როცა რაიმის თქმა გვინდა როგორ ვიქცევით?(ხელს ვწევთ) სურათის აღწერა.(5წთ)
აქტივობაII : ვუკითხავ მოთხრობას ,,თათია და კრუხი’’.(5წთ)
აქტივობაIII : ,,თ’’-ზე დაწყებული სიტყვების დასახელება.
 ,,თ’’-ს შემცველი სიტყვის დასახელება.(3წთ)
აქთივობა4 : თამაში: დათვის სადგომი არის ბუნაგი, ბელი-სორო, ციყვის- ფუღურო, საქონლის-ბოსელი, ცხვრის-ფარეხი, ღორის-საღორე, ქათმის- საქათმე, თაგვის-სორო.
,,თითი’’ დამარცვლა, ბგერებად დაყოფა. ტექსტის წაკითხვა. უცნობი სიტყვების განმარტება. ,,თითა’’ ,,თათი’’.  თითა ყურძენს ჰქვია არის ქარავანსავით შაქარივით ტკბილი და თათივით გრძელი.(5წთ)
გამოცანები : ვერ დაეწევით თუმცაღა
                      იგი უფეხო გახლავს
                      ფრთები აქვ არ დაფრენს
                      და ვერც ხმელეთზენახავთ
                                             (თევზი) .
 აბა ვინვარ შენ თუ გაიგებ ხუთი თითი მაქვს ვერას ავიღებ (ხელთათმანი).(5წთ)
ენის გასატეხი ვარჯიში: ,,თეთრი თხა გავათხათეთრე’’
,, თეთრი თრითრინა თეთრ თრთვილზე თრთოდა’’
,,თამთა თეთრ თათარს თქაფთქაფით ჭამდა’’.(2წთ)
გაკვეთილის გამთლიანება (5წთ)
გაკვეთილის თემა ასო-ბგერა ,,თ’’-ს გაცნობა
სწავლების საფეხური დაწყებითი I- კლასი.
მოსწავლეთა პროფილი 2 მოსწავლე. კლასში არ არის შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე მოსწავლე.
გაკვეთილის მნიშვნელობა შეისწავლონ თ ასო-ბგერა. შეძლონ მისი წერა.
მიზანი მოსწავლემ შეძლოს ,,თ’’ ასოზე დაწყებული სიტყვის დასახელება სიტყვაში თ ასობგერის გამოცნობა
სასწავლო მასალა სახელმძღვანელო კომპიუტერი, ცარცი დაფა მოძრავი ანბანი. თვალსაჩინო.
მსვლელობა გამოწვევა.(5წთ)
 აქტივობაI : ვეკითხები მოსწავლეებს როცა რაიმის თქმა გვინდა როგორ ვიქცევით?(ხელს ვწევთ) სურათის აღწერა.(5წთ)
აქტივობაII : ვუკითხავ მოთხრობას ,,თათია და კრუხი’’.(5წთ)
აქტივობაIII : ,,თ’’-ზე დაწყებული სიტყვების დასახელება.
 ,,თ’’-ს შემცველი სიტყვის დასახელება.(3წთ)
აქთივობა4 : თამაში: დათვის სადგომი არის ბუნაგი, ბელი-სორო, ციყვის- ფუღურო, საქონლის-ბოსელი, ცხვრის-ფარეხი, ღორის-საღორე, ქათმის- საქათმე, თაგვის-სორო.
,,თითი’’ დამარცვლა, ბგერებად დაყოფა. ტექსტის წაკითხვა. უცნობი სიტყვების განმარტება. ,,თითა’’ ,,თათი’’.  თითა ყურძენს ჰქვია არის ქარავანსავით შაქარივით ტკბილი და თათივით გრძელი.(5წთ)
გამოცანები : ვერ დაეწევით თუმცაღა
                      იგი უფეხო გახლავს
                      ფრთები აქვ არ დაფრენს
                      და ვერც ხმელეთზენახავთ
                                             (თევზი) .
 აბა ვინვარ შენ თუ გაიგებ ხუთი თითი მაქვს ვერას ავიღებ (ხელთათმანი).(5წთ)
ენის გასატეხი ვარჯიში: ,,თეთრი თხა გავათხათეთრე’’
,, თეთრი თრითრინა თეთრ თრთვილზე თრთოდა’’
,,თამთა თეთრ თათარს თქაფთქაფით ჭამდა’’.(2წთ)
გაკვეთილის გამთლიანება (5წთ)
გაკვეთილის თემა ასო-ბგერა ,,თ’’-ს გაცნობა
სწავლების საფეხური დაწყებითი I- კლასი.
მოსწავლეთა პროფილი 2 მოსწავლე. კლასში არ არის შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე მოსწავლე.
გაკვეთილის მნიშვნელობა შეისწავლონ თ ასო-ბგერა. შეძლონ მისი წერა.
მიზანი მოსწავლემ შეძლოს ,,თ’’ ასოზე დაწყებული სიტყვის დასახელება სიტყვაში თ ასობგერის გამოცნობა
სასწავლო მასალა სახელმძღვანელო კომპიუტერი, ცარცი დაფა მოძრავი ანბანი. თვალსაჩინო.
მსვლელობა გამოწვევა.(5წთ)
 აქტივობაI : ვეკითხები მოსწავლეებს როცა რაიმის თქმა გვინდა როგორ ვიქცევით?(ხელს ვწევთ) სურათის აღწერა.(5წთ)
აქტივობაII : ვუკითხავ მოთხრობას ,,თათია და კრუხი’’.(5წთ)
აქტივობაIII : ,,თ’’-ზე დაწყებული სიტყვების დასახელება.
 ,,თ’’-ს შემცველი სიტყვის დასახელება.(3წთ)
აქთივობა4 : თამაში: დათვის სადგომი არის ბუნაგი, ბელი-სორო, ციყვის- ფუღურო, საქონლის-ბოსელი, ცხვრის-ფარეხი, ღორის-საღორე, ქათმის- საქათმე, თაგვის-სორო.
,,თითი’’ დამარცვლა, ბგერებად დაყოფა. ტექსტის წაკითხვა. უცნობი სიტყვების განმარტება. ,,თითა’’ ,,თათი’’.  თითა ყურძენს ჰქვია არის ქარავანსავით შაქარივით ტკბილი და თათივით გრძელი.(5წთ)
გამოცანები : ვერ დაეწევით თუმცაღა
                      იგი უფეხო გახლავს
                      ფრთები აქვ არ დაფრენს
                      და ვერც ხმელეთზენახავთ
                                             (თევზი) .
 აბა ვინვარ შენ თუ გაიგებ ხუთი თითი მაქვს ვერას ავიღებ (ხელთათმანი).(5წთ)
ენის გასატეხი ვარჯიში: ,,თეთრი თხა გავათხათეთრე’’
,, თეთრი თრითრინა თეთრ თრთვილზე თრთოდა’’
,,თამთა თეთრ თათარს თქაფთქაფით ჭამდა’’.(2წთ)
გაკვეთილის გამთლიანება (5წთ)

Комментариев нет:

Отправить комментарий